Суббота, 08.02.2025, 20:25
Приветствую Вас Гость | RSS

Мой сайт

Главная » 2014 » Май » 4 » Зуд зовнішніх статевих органів. Все про кольпіті (вагініті) і його лікуванні
10:12

Зуд зовнішніх статевих органів. Все про кольпіті (вагініті) і його лікуванні





зуд зовнішніх статевих органів

Все про кольпіті (вагініті) і його лікуванні

Запалення стінок піхви (кольпіт, вагініт): причини виникнення, симптоми та ознаки, діагностика та сучасні методи лікування

Кольпіт (вагініт) це запальне захворювання слизової оболонки піхви. Основними збудниками кольпіту є: мікроби (кишкова паличка, хламідії тощо), віруси (вірус герпесу, вірус папіломи людини тощо), гриби (кандида) і найпростіші. Основними симптомами кольпіту (вагініту) є: виділення з піхви з неприємним запахом, свербіж і печіння в області зовнішніх статевих органів, болі під час статевого акту і ін Діагностика кольпіту (вагініту) заснована на гінекологічному огляді піхви і шийки матки, вивченні мазків зі слизової піхви під мікроскопом, виявлення захворювань, що передаються статевим шляхом (за допомогою ПЛР) т.д. Лікування кольпіту залежить від виду збудника і має на увазі боротьбу з хвороботворними бактеріями і відновлення нормальної мікрофлори піхви.

Чому розвивається кольпіт (вагініт)?

Піхва сполучається з зовнішнім середовищем і розташовується поряд з анальним отвором, у зв'язку з чим, в нього періодично потрапляють хвороботворні мікроорганізми (бактерії, віруси, гриби).
У нормі в слизовій оболонці піхви мешкають лактобактерії - мікроорганізми, які захищають піхву від хвороботворних бактерій, шляхом сильного підкислення внутрішнього середовища піхви. Проте в результаті впливу різних факторів кількість лактобактерій в піхві може знизитися, що призводить до зростання числа хвороботворних мікробів, що викликають запалення стінок піхви. Розрізняють такі фактори, що призводять до розвитку кольпіту:

Тривалий прийом антібіотіков.Гормональние расстройства.Сопутствующие захворювання статевої сфери (аднексит, міома, ендометріоз). Зниження імунітету після тривалих захворювань, при цукровому діабеті, в результаті прийому деяких ліків (цитостатичні ліки , що застосовуються для лікування онкологічних захворювань, глюкокортикоїди і ін) Неправильна гігієна зовнішніх статевих органов.Травми піхви під час родов.Випаденіе піхви - захворювання, яке, як правило, розвивається в літньому возрасте.Какіе мікроорганізми викликають кольпіт (вагініт)?

Найчастіше збудниками кольпита є наступні інфекції:

Умовно патогенні бактерії: стафілококи, стрептококи, кишкова паличка, протей, гарднерелла та ін викликають, так званий, неспецифічний кольпіт. При неспецифічному кольпіті лікаря часто не вдається встановити який саме мікроб, викликав запалення піхви, так як в піхві виявляються відразуЗапалення стінок піхви (кольпіт, вагініт) кілька типів бактерій (змішана інфекція). Специфічні збудники - це бактерії, які викликають специфічні кольпіти з симптомами, характерними саме для даного мікроба. До таких бактерій відносять: гонорею, хламідіоз, мікоплазмоз, трихомоніаз, уреаплазмоз та ін Серед цих бактерій найбільш частими збудниками вагініту є трихомонади (трихомоніаз). Гриби - найбільш частим збудником кольпіту є гриб роду Кандида, який викликає захворювання кандидоз, або молочніцу.Віруси : вірус герпесу, вірус папіломи людини, цитомегаловірус та ін також беруть участь у розвитку кольпіту, однак, як правило, на більш пізніх етапах захворювання до вірусної інфекції приєднується бактеріальна (специфічна або неспецифічна).

Визначення збудника інфекції при кольпіті має велике значення, оскільки це дозволяє правильно спланувати і провести лікування.

Вагініт або бактеріальний вагіноз?

Одним з етапів розвитку вагініту є бактеріальний вагіноз. Бактеріальний вагіноз - це захворювання піхви, яка характеризується зникненням «корисних» лактобактерій та появою в піхву неспецифічних мікробів, в результаті чого слизова оболонка піхви стає вкрай вразливою до будь-якої інфекції. Таким чином, за відсутності лікування бактеріального вагінозу неодмінно створює ризик розвитку вагініту (кольпіту).

Симптоми і ознаки кольпіту (вагініту)

Як правило, кольпіт (вагініт) призводить до появи таких симптомів:

Виділення з піхви з неприємним запахом - це найбільш часта ознака запалення піхви. Виділення з піхви можуть бути рясними пінистими при трихомоніазі, гнійними при гонореї, білими сирнистими при кандидозі, або сірими слизовими при неспецифічних кольпітах.Зуд і паління в області зовнішніх статевих органів - непостійний симптом кольпіту, проте дуже характерний для захворювань, що передаються статевим шляхом (хламідіоз , гонорея, трихомоніаз та ін) Болі і дискомфорт під час сечовипускання - симптом, характерний для захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ). Болі і дискомфорт під час статевого акту.

Розрізняють гострий і хронічний кольпіт (вагініт). Гострий кольпіт протікає бурхливо, з появою рясних виділень і сильного свербіння. Нерідко вагініт поєднується із запаленням зовнішніх статевих органів (статеві губи, клітор) і носить назву вульвовагініт.
Хронічний кольпіт протікає з менш вираженими симптомами (або взагалі безсимптомно) і характеризується періодичною появою виділень з піхви,.

Тривало не лікований кольпіт (вагініт) призводить до поширення інфекції вглиб організму, що може стати причиною розвитку цервіціта (запалення шийки матки), хронічного ендометриту (запалення внутрішньої оболонки матки), аднекситу (запалення придатків матки) та безпліддя.

Що таке атрофічний вагініт?

Атрофічний вагініт - це захворювання, яке, розвивається у жінок після 55-60 років у зв'язку з настанням менопаузи і зниженням в крові рівня статевих гормонів. Атрофічний кольпіт проявляється наступними симптомами: сухість у піхві, біль, дискомфорт і кровоточивість піхви під час статевого акту, свербіж в області зовнішніх статевих органів та ін

Діагностика кольпіту (вагініту)

При появі симптомів кольпіту рекомендується звернутися до лікаря-гінеколога, який, визначить всі необхідні дослідження, встановить діагноз і призначить лікування. Для встановлення діагнозу, як правило, потрібні наступні обсследованія:

Гінекологічний огляд піхви і шийки матки в дзеркалах дозволяє лікареві оцінити стан слизової оболонки, яка при вагініті буде почервонілою, набряклою, з слизисто-гнійними відкладами на стінках. Кольпоскопія - це спеціальний метод дослідження піхви за допомогою оптичного апарату, який збільшує зображення в 30-40 разів. При наявності цервіціта (запалення шийки матки) відзначається почервоніння слизової оболонки шийки матки, її вразливість (при дотику легко кровоточить). Під час гінекологічного огляду лікар здійснює проби, що дозволяють визначити кислотність піхви (у нормі в піхві кисле середовище, при вагінітах - лужна). Вивчення мазків зі слизової оболонки піхви і шийки матки під мікроскопом - при вагініті (кольпіті) дозволяє побачити безліч бактерій, а також лейкоцитів (білі кров'яні тільця, які беруть участь в запальній реакції) і загиблих клітин епітелію влагалища.Бактериологическое дослідження (вирощування культур бактерій, виділених з піхви, з метою визначення збудника кольпіту), як правило, призначається у випадку частих рецидивів захворювання (поява симптомів після адекватного лікування ), а також у разі розвитку кольпіту у дівчаток і у вагітних женщін.ПЦР (полімеразна ланцюгова реакція) - це метод дослідження, який з великою точністю дозволяє виявити більшість інфекцій, що передаються статевим шляхом, а саме хламідіоз, мікоплазмоз, трихомоніаз, віруси герпесу і вірус папіломи людини і др.Цітологіческое дослідження (цитологія) - це вивчення соскоба клітин слизової оболонки шийки матки, яке проводиться з метою виключення раку шийки маткі.УЗІ органів малого таза - призначається з метою виявлення ускладнень кольпіту (запалення придатків матки тощо) Лікування кольпіту (вагініту)

Основними принципами лікування кольпіту (вагініту) є: боротьба зі збудником кольпіту (антибактеріальні, противірусні, протигрибкові ліки), відновлення нормальної мікрофлори піхви, дієта, фізіотерапія, зміцнення імунітету.

Під час лікування кольпіту рекомендується дотримуватися дієти, що виключає гострі, солоні, копчені страви. Рекомендується вживати в їжу більше молочних і молочно-кислих продуктів, овочів і фруктів. Крім того, під час лікування рекомендується виключити статеві контакти, так як додаткова травматизація піхви затримує одужання. Не слід забувати про гігієну зовнішніх статевих органів, щоденній зміні нижньої білизни.

Лікування неспецифічного кольпіту (вагініту) здійснюється комбінованими препаратами, які ефективні щодо бактеріальної та грибкової інфекції, а також мають протизапальну дію. Як правило, ці ліки застосовують місцево - у вигляді вагінальних таблеток. Найбільш поширеними ліками цієї групи є Тержинан і вокадін.

Тержинан - має протимікробну, протигрибкову і протизапальну дію, а також ефективно при трихомонадном кольпіті. Тержинан випускається у вигляді вагінальних таблеток, які перед введенням у піхву необхідно змочити у воді на 20-30 секунд. При лікуванні кольпіту рекомендується вводити по одній таблетці вагінальної на добу (на ніч) протягом 10 днів. У деяких випадках лікування продовжується до 20 днів.

Вокадін випускається у вигляді вагінальних таблеток, які слід вводити глибоко у піхву. При гострому вагініті рекомендується вводити по одній вагинальной таблетці двічі на день протягом тижня. При хронічному вагініті вокадін приймають по одній таблетці вагінальної один раз на добу (на ніч) протягом 2 тижнів.

Лікування специфічного кольпіту залежить від типу інфекції, що викликала запалення піхви, і призначається лікарем. При кандидозної вагініті призначаються протигрибкові ліки (Флуконазол, Кетоконазол, Кліндаміцин тощо), при гонорейному кольпіті призначаються антибіотики (Цефтриаксон, Цефіксим, Тетрациклін тощо), при трихомонадном вагініті призначається Метронідазол і т.д. Слід зазначити, що курс лікування від інфекцій, що передаються статевим шляхом (хламідіоз, мікоплазмоз), необхідно пройти обом статевим партнерам з метою виключення повторного зараження.

Будь антибактеріальна терапія, особливо антибіотики, пригнічують нормальну мікрофлору піхви, тому після закінчення курсу лікування рекомендується прийом ліків, які відновлюють рівень лактобактерій в піхву. До таких ліків відносять Лінекс (випускається в капсулах, які приймають після їжі 3 рази на день), а також вагінальні свічки Біфідумбактерин. Тривалість лікування визначається лікарем.

Лікування атрофічного кольпіту

Атрофічний кольпіт розвивається у жінок в менопаузі, коли рівень статевих гормонів у крові мінімальний. У зв'язку з цим, основним методом лікування атрофічного кольпіту є замісна гормональна терапія, яка може здійснюватися місцево (у вигляді вагінальних свічок, таблеток) і системно у вигляді таблеток і уколів. Основними ліками, застосовуваними в лікуванні атрофічного кольпіту є: Овестин, Клімонорм, Гінодіан-Депо та ін

Особливу увагу слід приділити лікуванню вагініту у вагітних жінок. Під час вагітності вагініт може призвести до зараження навколоплідних вод та розвитку ускладнень вагітності (багатоводдя, передчасні пологи і т.д.). Більшість локальних препаратів, призначених для лікування кольпіту безпечні під час вагітності, але перед їх використанням слід проконсультуватися у лікаря.

Народне лікування кольпіту (вагініту, вульвовагініту)

Лікування кольпіту травами та народними рецептами може бути ефективним лише в разі його поєднання з медикаментозним лікуванням. Як правило, в народному лікуванні кольпіту використовуються спринцювання відварами трав, що володіють протизапальну і ранозагоювальну дію.

Відвар ромашки для спринцювання готують наступним чином: на літр води беруть 2 столові ложки квіток ромашки і кип'ятять протягом 15 хвилин. Відвар охолоджують, проціджують і використовують для спринцювання 1-2 рази на день протягом 2 недель.Отвар календули: 2 столові ложки календули заливають склянкою окропу і кип'ятять протягом 15 хвилин. Потім остуджують, проціджують і використовують для спринцювань.


Источник: rsn-spb.ru
Просмотров: 1171 | Добавил: belfur | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0

Меню сайта

Форма входа

Поиск

Календарь

«  Май 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Мини-чат

Статистика


Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0